یادداشت های یک ستاره

تا بهتر هست خوب کافی نیست
 
140
ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱ : توسط : ستاره

این پرشین بلاگ هم باید قرص بخوره ها!دو ساعت نوشتم ثبت که نشد ذخیره هم نشد همش پرید!منتظر

به چند تا از دوستان قول دادم چند تا کتابی که خوندم و به نظرم خوب بوده بهتون معرفی کنم الان اینا تو ذهنم هست:


کتاب های ایرانی

کیمیا خاتون نوشته سعیده قدس:همیشه وقتی به یک کتاب فکر میکنم قبل از همه یاد این  یکی می افتم تقریبا سی بار تجدید چاپ شده.داستان ، روایت زندگی کیمیا دختر خوانده مولاناست. نثر بسیار بسیار زیبایی داره و جدا از زمان و مکان قصه میتونه داستان زندگی زنان زیادی باشه.گرچه سرنوشت من و کیمیا خیلی با هم فرق داره اما شخصیتش رو خیلی دوست داشتم  و به نظرم یه نوع همذات پنداری با خواننده پیدا میکنه و خلاصه خیلی ماهه. صفحات آخرش هم کلا با فین فین و بغض و اشک خوندم!

طوبی و معنای شب نوشته شهرنوش پارسی پور:این کتاب را 16 سالم بود که خواندم و به نظرم به جای خواندن با او زندگی کردم.داستان کتاب ،رویدادهایی از دوران مشروطه تا اواسط پهلوی دوم را در بر میگرد

سال بلوا نوشته عباس معروفی :شرمندم اینم قهرمانش زنه و آخر اینم غمگینه!

شراب خام نوشته اسماعیل فصیح:یکی از نامورترین نویسندگان فارسی است که آثارش برای خوانندگان خود متناقض است یا خیلی دوستش دارند یا برعکس.این کتاب هم تم پلیسی دارد و شخصیت پردازیهایش بسیار قوی است.

 ماهی سیاه کوچولو نوشته صمد بهرنگی :بچه که بودم مادرم این داستان را برایم خواند و همیشه فکر میکردم خود ماهی سیاه کوچولو هستم .ولی در پس داستان به ظاهر کودکانه اش مفهوم بسیار عمیقتری وجود دارد
(مرگ خیلی آسان می تواند الان به سراغ من بیاید ؛ اما من تا می توانم زندگی کنم، نباید به پیش باز مرگ بروم.البته اگر یک وقت ناچار با مرگ رو به رو شدم که می شوم ، مهم نیست؛ مهم این است که زندگی یا مرگ من ، چه اثری در زندگی دیگران داشته باشد )ماهی سیاه کوچولو

دو قرن سکوت نوشته عبدالحسین زرین کوب:اسمش خیلی جاها هست ولی بیشتر قشر روشن فکر آن را خوانده اند در حالی که به نظرم لازم است خود مردم آن را بخوانند.کتاب بسیار ارزشمندی درباره دو قرن حکومت اعراب پس از سلطه بر ایران است.

 

کتاب های خارجی

 

تنهایی پر هیاهو نوشته بهو میل هرابال:نویسنده های کشور چک جزو برترین ها در عرصه ادبیات هستند.این کتاب را با ترجمه پرویز دوائی بخوانید.

یک نکته مهم:حواستان به مترجم ها باشد.گاهی یک مترجم بی سواد بی ذوق چنان یک کتاب خوب را نابود میکند که آدم را از خواندن دیگر آثار یک نویسنده ارزشمند مایوس میکند.

کوری نوشته ژوزه ساراماگو:برنده نوبل ادبیات.کوری یک رمان خاص است یک اثر تمثیلی .اپیدیمی کوری گریبانگیر کل جامعه میشود و ........... البته این کتاب شهرت زیادی هم دارد و به گمانم بیشتر کتاب خوانها آنرا خوانده باشند

 مزرعه حیوانات نوشته جرج اورول:خواندن این کتاب هم برای مردم ایران  در حال حاضر خیلی ضروری است.جملات قصار زیادی از متن این کتاب برداشته شده .فیلمش هم ساخته اند اما آخر فیلم با آخر کتاب فرق دارد.

 

داستانهای عزیز نسین:نوسینده ای طنز نویس از ترکیه  که داستانهایش به بیش از 30 زبان دنیا منتشر شده است.با زبان طنز دیدگاههای انتقادیش را نسبت به مسائل فرهنگی و نابرابری های اقتصادی بیان میکند،اما حقیقتا سرگرم کننده هم هست و من همیشه موقع خواندن داستانهایش غش غش میخندیدم.رمان هم دارد اما بیشتر نوشته هایش داستان کوتاه  هستند . میتوانید به فروشنده بگویید یک مجموعه داستانش را برایتان بیاورد.

یوحنای مجنون نوشته جبران خلیل جبران:مشتمل بر ده  داستان است و هر خطش آدم را به دنیایی جدید میبرد. با ترجمه مسعود انصاری انتشارات جامی بخوانید بدون شک لذت خواهید برد.

 

خوب به نظرم زیاد شد فعلا بسه.میدونید دلم میخواست کتابهای خوب دیگه ای رو بهتون معرفی کنم ولی متاسفانه خیلی هایشان ممنوع هستند راحت پیدا نمیشوند و یا مثله شده اند و  خواندنشان چندان لطفی ندارد.شما هم اگر کتاب خوبی سراغ دارید لطف میکنید بگویید ما هم مسنفیض شویم.